Pompy to popularne urządzenia pracujące w aplikacjach przemysłowych. Pompują, tłoczą, dozują media praktycznie w każdym sektorze przemysłu. Od małych i prostych w budowie, po nowoczesne i skomplikowane urządzenia przystosowane do pracy w najtrudniejszych warunkach.
Dziś pompy przemysłowe stanowią szeroką i zróżnicowaną grupę urządzeń, których głównym zadaniem jest skuteczne pompowanie medium. Prawidłowy dobór pompy pod wskazaną aplikację to skuteczne rozwiązanie.
Pompy przemysłowe – rodzaj i zastosowanie
Oferta pomp przemysłowych dziś jest bardzo szeroka. Grupa ta obejmuje wiele różnych rodzajów pomp, zróżnicowanych konstrukcyjnie i materiałowo. Jedną z najpopularniejszych pomp pracujących w przemyśle są pompy śrubowe, które mają zdolność tłoczenia medium o różnej lepkości. Innym popularnym rozwiązaniem są pompy procesowe, spotykane w przemyśle petrochemicznym, chemicznym, czy papierniczym. W przemyśle spożywczym często pracują pompy z elastycznym wirnikiem, które mają zdolność tłoczenia medium gęstych, lepkich, ale i o delikatnej strukturze. Ich zdolność płynnego tłoczenia sprawia, że są to urządzenia o szerokim spektrum możliwych zastosowań. Do tłoczenia farb, lakierów, olejów i innych substancji chemicznych stosowane są pompy zębate. Pompy dozujące, to specjalistyczne pompy, których zadaniem jest precyzyjne dozowanie substancji. Te pracują w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, a także w procesach oczyszczenia i dezynfekcji wody i ścieków. W tej grupie pomp przemysłowych znajdziemy pompy tłokowe, membranowe, perystaltyczne i wyskociśnieniowe.
Wybór właściwego rozwiązania pompowego uzależnione jest od pompowanego medium oraz warunków środowiskowych danej aplikacji. W wielu przypadkach pompy muszą być wykonane z odpowiednio trwałych materiałów, a rodzaj uszczelnienia ściśle dobrany pod wskazaną pompowaną ciecz. Należy podkreślić, że wybór rozwiązania pompowego poprzedza wnikliwa analiza warunków aplikacji i zadań jakie stawiane są urządzeniu.