Ocena palucha koślawego rozpoczyna się od starannego zebrania historii pacjenta. Typowe dolegliwości to ból, miejscowe podrażnienie skóry lub kaletki, odchylenie przyśrodkowe pierwszego promienia, odchylenie boczne i pronacja palucha.
Badanie fizykalne zwykle rozpoczyna się od obserwacji chodu pacjenta. Do diagnostyki i pomiarów kątowych w celu określenia stopnia deformacji zaleca się radiogramy przednio-tylne i poprzeczne obciążające całej stopy. Dodatkowo oceniane są inne stany, takie jak niestabilność, zwyrodnienia stawów i nieprawidłowe ustawienie innych stawów stopy. Nieoperacyjne leczenie deformacji palucha koślawego, czyli haluksa, nie spowoduje korekcji deformacji, ale może złagodzić jej objawy. Opiekę niechirurgiczną należy szczególnie rozważyć u pacjentów z ogólną hipermobilnością, zwiotczeniem więzadeł lub zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi z powodu wysokiego odsetka nawrotów i oczywiście w obecności absolutnych przeciwwskazań do korekcji chirurgicznej, takich jak choroba naczyń obwodowych lub względne przeciwwskazania, takie jak cukrzyca lub palenie tytoniu. Bezobjawowy łagodny haluks należy okresowo sprawdzać, zarówno klinicznie, jak i radiologicznie, aby ocenić postęp deformacji.
Leczenie nieoperacyjne obejmuje modyfikację obuwia, taką jak noszenie obuwia z szerokim noskiem, wyściółka nad wybrzuszeniem przyśrodkowym, nocne szyny korekcyjne lub fizykoterapia i wkładki do butów.
Jednak postępowanie nieoperacyjne nie może skorygować deformacji palucha koślawego, natomiast udana operacja poprawia wynik czynnościowy oraz łagodzi objawy bólowe. W zależności od stopnia deformacji, potencjalnych zmian zwyrodnieniowych pierwszego stawu oraz wielkości i kształtu śródstopia, wybierana jest odpowiednia technika operacji haluksa. Aby dowiedzieć się, jaki jest koszt takiego zabiegi, wpisz w wyszukiwarkę internetową haluksy operacja cena. W ostatniej dekadzie rośnie zainteresowanie minimalnie inwazyjną chirurgią przezskórną w leczeniu palucha koślawego. Różne techniki zyskują popularność ze względu na teoretyczne zalety szybszego powrotu do zdrowia i mniejszego urazu tkanek miękkich.