Cykl trwania burzy może wynosić zaledwie 30 minut, ale jej początek może być nagły i gwałtowny.
Niektóre znaki ostrzegawcze przed burzą są oczywiste, na przykład zanikające światło słoneczne, gdy nadciągają chmury, wzmagający się wiatr lub zakłócenia radiowe, bez żadnych innych oznak, że nadchodzi burza. Znajomość znaków ostrzegawczych daje nam większą szansę na dotarcie do bezpiecznego schronienia, zanim zostaniesz wystawiony na działanie burzy.
Mapa burzowa pomoże określić położenie burzy
Szybko wznoszące się formacje chmur cumulus sygnalizują nadchodzącą burzę. Burza nabiera kształtu, gdy unosi się ciepłe, wilgotne powietrze, a kondensacja, która tworzy się, gdy ciepły prąd wstępujący spotyka się z chłodniejszym powietrzem powyżej, powoduje powstanie chmur. Szybko ciemniejące niebo wypełnione ciemnymi, kłębiącymi się chmurami to sygnał do szukania schronienia. Chmury systemu burzowego mogą stać się tak masywne, że blokują większość promieni słonecznych, a masa kropel w chmurach stanowi skuteczną barierę przed światłem słonecznym.
Piorun może uderzyć od 16 do 25 kilometrów od centrum burzy. Nawet gdy jesteś pod czystym, błękitnym niebem, piorun może uderzyć z górnych partii spłaszczonej chmury burzowej. Błyskawice zaczynają pojawiać się w fazie rozwoju burzy i mogą uderzyć, zanim spadną pierwsze krople deszczu. Błyskawica jest wytwarzana przez burzę, która jest zbyt odległa, aby jej grzmot był słyszalny i może być pierwszym ostrzeżeniem przed burzą, która zmierza w twoim kierunku. Wiatry mogą gwałtownie porywać lub zmieniać kierunek tuż przed burzą.
Niemniej jednak prognostycy zapewnią szybkie wysyłanie aktualizacji do tych, którzy ich potrzebują i przygotowują się na najgorsze scenariusze. Nawet kilkugodzinne ostrzeżenie może być różnicą między bezpieczeństwem a katastrofą, warto zatem obserwować mapy burzowe na stronie https://mapaburzowa.com/, które polegają na danych otrzymywanych z radarów pogodowych. Mapy burzowe są regularnie aktualizowane, dzięki czemu w czasie rzeczywistym wiesz, gdzie nadchodzi burza.